Завантаження новин...

Весняне живцювання хвойних порід проводять на Базовому лісорозсаднику

Близько 12 тисяч живців щороку укорінюють на лісорозсаднику підприємства
Весняна пора в роботі лісівника – найвідповідальніша і трудомістка. Адже, поряд із проведенням лісовідновлювальних робіт не забувають лісівники про декоративну окрасу. Бо саме, весною проводиться весняне живцювання хвойних порід та самшиту. Трохи пізніше,  в червні-липні живцюватимуть і листяні породи.
Живцювання – один з видів вегетативного розмноження як листяних, так і хвойних порід дерев та чагарників, що масово використовується в декоративних розсадниках, оскільки отримані сорти і форми максимально схожі на материнські рослини. Переважна більшість вічнозелених рослин, що широко застосовуються в озелененні, характеризується досить високою здатністю до вегетативного розмноження і особливо розмноження зеленими живцями. Зелене живцювання для цієї групи рослин завжди було і залишається основним способом розмноження. Оптимальні строки живцювання і тривалість вкорінення варіюється в залежності від виду і сорту рослини.
На вкорінення використовують приріст поточного року з маточних дерев і кущів: відрізки пагонів, що почали дерев’яніти, довжиною 5 – 7 см  висаджують у теплиці,  де створюються умови з відповідним температурним режимом та рівнем  вологості повітря.
Через рік укорінені живці висаджуються у відкритий грунт або в горщики. Щоправда, спеціалісти оглядатимуть та оцінюватимуть їх «здатність до життя» - нерідко окремі «ніжні» породи, такі як ялина канадська, залишають на дорощування ще на рік.
«Щороку  на базовому розсаднику Житомирського лісгоспу укорінюють близько 12 тисяч живців, 10 тисяч – хвойних, решта – листяні, - ділиться інженер з лісових культур підприємства Олена Воробйова. – Варто зазначити, що цей спосіб розмноження – досить клопіткий та потребує постійної уваги. Однак, за такого  методу   найкраще зберігаються всі спадкові властивості рослини. До прикладу, якщо ялину сріблясту  виростити з насіння – через деякий час вона може втратити блакитний колір хвої і буде більш схожою на звичайну ялинку. Якщо ж зростити її з пагона – вона точно буде сизою».
Із хвойних порід в лісгоспі  живцюють ялини різних форм, ялівець, кипарисовик, тис, тую західну різних форм та ін.  В період літнього живцювання – вейгелу, перстач, спіреї різних форм, гібіскус, магонію падуболисту, бересклет, звіробій, жимолость тощо.
До кожного виду потрібно індивідуальний підхід, адже одні рослини швидкоростучі та добре приживаються, інші погано вкорінюються та потребують особливого догляду. Саме лісокультурниці Раїса Левченко, Зоя Ващенко, Тетяна Денисюк, Тетяна Коваленко та Людмила Матківська вкладають в цю клопітку справу весь всій багаторічний досвід роботи. Після укорінення за молодими живцями будуть доглядати та плекати їх, доки вони стануть окрасою для чиєїсь садиби, парків чи скверів.
Ірина Шевчук, ДП «Житомирський лісгосп»