Завантаження новин...

Лісоруби у сріблисто-бурих шубах

На фото – свідчення життєдіяльності бобрів у лісових угіддях Бердичівського лісгоспу на штучних та природніх водоймах. Поки що лісівники не скаржаться на негативні наслідки, пов’язані із підтопленням земель через боброві загати. Загалом існує думка, що робота бобрів сприяє очищенню водних об’єктів.

Бобер відзначається перетинчастими лапами, широким плоским хвостом і густим, водонепроникним хутром. Всі ці зовнішні ознаки допомагають йому почувати себе у воді комфортно. До того ж, відмінно пристосовані до напівводного способу життя вони і через відповідну будову внутрішніх органів. Великі легені, печінка забезпечують їм потрібні запаси повітря та артеріальної крові, аби залишатись під водою 10-15 хвилин, пропливаючи за цей час до 750 метрів. Натомість на суші бобри досить незграбні.

Бобри зводять 4 види типових будівель:

·         Нори. Їх риють в обривистих берегах, високих і міцних. Вхід — на глибині 1-2 м під водою.

·         Хатки з гілок і землі. Будують їх, якщо береги пологі і для нір не годяться. Висота хатки іноді досягає 3 м, а окружність — 16 м.

·         Канали.

·         Греблі.

Бобри використовують для своїх загат головним чином вільху, осику та вербу.

Підгризаючи дерево, ці гризуни діють так, щоб воно впало в потрібному напрямку. Потім звірі обгризають гілки і обробляють стовбур на шматки, які перетягують до місця майбутньої греблі. Одні шматки дерева бобер встромляє загостреним кінцем у дно, інші закріплює між ними, щоб не віднесло течією. Працює при цьому і зубами, і лапами, і головою.

Для надійності гризуни підпирають греблю з боків спеціальними поперечками і рогульками. Проміжки в конструкції законопачують гілками, мулом, листям і глиною, приносячи весь цей матеріал до місця будівництва в передніх лапах. В одному з кінців греблі облаштовують стік, щоб паводком не зруйнувало всю споруду.

Їхній щоденний раціон – це деревина м'яких листяних порід, осика, верба, береза, тополя, але як видно на фото бобри незаперечують погризти такі породи як дуб сосна. За день один бобер з’їдає приблизно 800 грамів рослинної їжі.