Завантаження новин...

Відпочивайте безпечно!

Відпочивайте безпечно!
Відпочивайте безпечно!
Весняно-літній період – час пікніків й активного відпочинку на природі. Відпочиваючи, пам’ятаймо, що в лісі, який на перший погляд здається таким привітним, затишним і добрим, на нас можуть чатувати небезпека й прикрощі. Одна з таких – іксодові кліщі! Від них може постраждати як людина, так і домашні тварини, яких ми беремо з собою на природу, на відпочинок. Щоби не зашкодити ані собі, ані природі, найкраще відпочивати в спеціально облаштованих для цього в лісі місцях. В Овруцькому лісгоспі є чимало таких - «Вербовий міст», «Старий шлях», «Вовче болото», «Лозниця» та інші, про які ми розповідали раніше.
Іксодові кліщі – не комахи, їх відносять до павукоподібних. І хоча, на відміну від павуків і частини інших кліщів, вони не плетуть павутини, проте так само мають чотири пари ніг. Ці невеликі створіння можуть переносити більш як 160 різних збудників захворювань, і майже всі вони є небезпечними для людини. Найпоширеніші захворювання, що передаються через укуси кліщів - бореліоз (інша назва – хвороба Лайма) та кліщовий енцефаліт. Наслідки їх укусів можна легко сплутати із симптомами звичайної простуди.
Що робити, коли раптом виявили кліща на своєму тілі та як уберегтися від зустрічі з ним під час прогулянки у парку чи пікніку в лісі?
Укус кліща практично безболісний, лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу. Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Однак, інтервал проявів укусу може бути довшим і сягати 32 днів. Після присмоктування кліща, окрім почервоніння шкіри, можуть з'явитися такі симптоми, як підвищення температури тіла, слабкість, біль у м’язах рук, ніг та голови. Якщо не провести лікування вчасно, наслідки можуть бути важкими і навіть призвести до інвалідності, а в окремих випадках - і до летальних наслідків!
Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть потрапити на наше тіло, до нашого помешкання й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах, із букетами квітів, домашніми тваринами. Небезпеку для людини становлять навіть маленькі кліщі – майже прозорі німфи (статево незріла стадія кліща).
Якщо вже кліщ присмоктався, необхідно звернутися до травмпункту лікувальної установи, де спеціалісти нададуть необхідну допомогу. Коли немає такої змоги, необхідно видалити кліща самостійно, разом з хоботком, розхитуючи тільце зі сторони в сторону пальцями, обгорненими марлевою серветкою або пінцетом, чи петлею з нитки. Після видалення кліща місце укусу змазати розчином йоду, спиртом чи одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, вийняти його стерильною голкою. Після видалення варто ретельно вимити руки з милом, кліща спалити. Протягом двох тижнів щоденно вимірювати температуру тіла, а в разі її підвищення, чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.
Отже, основні поради, які допоможуть уникнути укусів кліщів:
1. Подбайте про відповідний одяг: бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, кепку, панамку, косинку тощо.
2. Кожні дві години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів.
3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
4. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.
5. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
6. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.
7. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів.
Бережіть себе, своїх близьких і своїх домашніх улюбленців! Нехай перебування на природі приносить лише задоволення, гарні враження і приємні спогади! А ще - бережіть ліс, відпочивайте у спеціально облаштованих місцях, де є накриті альтанки, місця для багаття, санітарні куточки! Будьте уважними і вихованими! Цінуйте працю лісівників, які дуже вдячні усім тим, хто залишає після себе чистоту і порядок! Пам’ятайте – після вас прийдуть інші відвідувачі й відпочивальники!