Завантаження новин...

ОБЕРЕЖНО КЛІЩІ!

Щорічно з настанням підвищення  температури повітря до 3-5 градусів активізується життєдіяльність кліщів, які можуть переносити спірохети Лайм-бореліоза. Їх називають ще лісовими, що вказує на місце їх проживання. Місця найбільшої концентрації енцефалітних є листяні і змішані ліси, з густим травостоєм, просіками, лісосмугами, край узлісся. Кліщі вологолюбні, тому їх чисельність найбільш велика в добре зволожених місцях. Важливо знати, що кліщі концентруються на лісових доріжках і стежках, порослих по узбіччях травою. Тут їх у багато разів більше, ніж в навколишньому лісі. Кліщ чіпляється і до декількох годин може повзати по людині або тварині, шукаючи місце для укусу.

 

Саме працівники лісового господарства професійно відносяться до групи високого ризику, адже їх щодена праця саме в лісі.

Кліщі найчастіше стають причиною виникнення важких інфекційних захворювань у людини. Адже укуси інфікованих кліщів можуть викликати туляремію, хворобу Лайма, кліщовий вірусний енцефаліт. Ці захворювання, на жаль, є реальними для нашого району й характеризуються важким протіканням, частими ускладненнями, високою летальністю та швидким поширенням.

На сьогодні почастішали випадки інфікування Лайм-бореліозом, ознаки і симптоми якого проявляються поетапно та пов’язані з ураженням шкіри, суглобів, серця і нервової системи.

Перша стадія  (рання інфекція) характеризується первинною мігруючою еритемою – кільцевидним висипом на шкірі (діаметром 10-20 см) у 60-80 % хворих, який починається через кілька днів або тижнів після укусу кліща, спостерігаються: лихоманка, підвищення температури тіла, головний біль, ломота у м'язах, виражена слабкість і стомлюваність.

Друга стадія  розпочинається через кілька тижнів чи місяців після локалізованого етапу. Вона обумовлена гематогенним поширенням спірохет, з множинними ураженнями шкіри, розвитку менінгіту, невриту, артриту та міокардиту.

 

 І третя стадія  (хронічна інфекція) може виникати від декількох місяців до декількох років після первинного ураження і викликати хронічний атрофічний акродерматит, різні ступені енцефалопатії та енцефаломієліт, а також стійкий артрит.

 

Рання діагностика хвороби базується на клініко- епідеміологічних даних. Діагноз підтверджують лабораторними, в основному, серологічними методами – виявленням у крові специфічних антитіл до Borrelia burgdorferi.

До кліщового бореліозу не виробляється імунітет – у людей, які ним перехворіли, можливе повторне зараження через кілька років.

Для  обстеження необхідно звернутись в маніпуляційний кабінет поліклініки за місцем проживання, з метою забору  крові і доставити її в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України», яка знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. В. Бердичівська, 64, 7 поверх.

Кліщі завжди були сусідами з людиною і зараз продовжують це робити. Але прості запобіжні заходи від укусів кліщів здатні запобігати можливому захворюванню і зробити життя і відпочинок безпечними.

Як уберегтися від кліщів

Заходи особистого захисту від нападу кліщів мають першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються через укуси інфікованих кліщів. При відвідуванні лісових масивів рекомендується:

• одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, що повзають. Голову слід покривати головним убором;

• проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

• звільнити від сухої трави, гілок хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;

• вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

• якщо разом з вами на природі перебував ваш пес — його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;

• використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції.

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах, можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.