Завантаження новин...

Будьте обережні! Сезон кліщів відкрито!

На календарі весна, сонечко все тепліше і тепліше зігріває повітря, у зв’язку з цим у лісі,  заростях ,уздовж доріг, ярів, чагарників пробудилися і почали своє «полювання» лісові кліщі. Деякі з них можуть бути переносниками небезпечних захворювань людини: енцефаліту, кліщового бореліозу (хвороба Лайма), висипного тифу та ін. хвороб. Кліщ – це дрібна членистонога комаха, яка відноситься до класу павукоподібних. В світі налічується величезна кількість цих видів комах – кліщів. Лісовий кліщ має вісім лапок і  приплюснуте черевце, пофарбоване в коричневий, або чорний колір, іноді з червоним обрамленням по периметру. Розмір лісового кліща становить 3-4 мм, основну частину займає тільце, а меншу голова з хоботком, яким він і впивається в шкіру. Лісовий кліщ ховається у нижніх частинах чагарнику, в траві, любить вологі темні місця в листяному та сосновому лісі, густому підліску. Кліщі підстерігають здобич сидячи на листі нижніх гілок кущів на кінчиках травинок, на висоті до півметра, чекаючи терпляче, коли пройде поруч його жертва. Добравшись до зручного місця на шкірі, кліщ проколює її своїм хоботком, виділяючи при цьому слину, що містить знеболюючу речовину і особливий склеювальний фермент, який відразу ж твердне. Завдяки йому і крихітним зубчикам, спрямованим назад, кліщ надійно прикріплюється до шкіри і починає смоктати кров з підшкірних кровоносних судин, а «донор» при цьому нічого не відчуває. От тоді-то, і відбувається зараження небезпечними захворюваннями (якщо кліщ інфікований). Самці присмоктуються на нетривалий час, щоб поповнити запас поживних речовин для свого організму. А ось самка кліща може смоктати кров до 10-ти днів. Сама при цьому самка розбухає до розміру пучка мізинця і набуває брудно-сірого кольору. Потім вона відкладає яйця в кількості 1,5-2,5 тисяч. Лісові кліщі малорухливі і за все своє життя навряд проповзають десяток метрів.
Найнебезпечнішим в укусі кліща є те, що комаха часто є переносником хвороб людини:енцефаліту, кліщового бореліозу (хвороба Лайма). Енцефаліт дуже складно діагностувати, тому що в легкій формі він може маскуватися під інші вірусні захворювання. Але не варто так панічно бояться укусів кліща – кусають дуже багато людей, а хворіють одиниці. Рекомендації прості. Збираючись до лісу, слід одягнути сорочку, або гольф з довгими рукавами, а брюки заправити в шкарпетки чи гольфи. Можна використовувати спеціальні засоби для відлякування кліщів, які продаються на сьогодні в Україні. Після прогулянки слід зняти одяг і ретельно оглянути тіло. Одяг, на всякий випадок, відправити в прання. Обов’язково, якщо ви побачили на своєму тілі укус кліща, або він вже присмоктався до вас, терміново треба звернутися до медичних установ, де завдяки використанню спеціальних пристосувань, його видалять.
Можливо і самому можна попробувати видалити кліща. По-перше, найзручніше видаляти кліща, що присмоктався зігнутим пінцетом, або хірургічним затискачем. За відсутності можливості може підійде і звичайний пінцет. Кліща потрібно вхопити якомога ближче до хоботка. Потім його акуратно потягувати і при цьому обертати навколо своєї осі в ліву сторону. Через кілька оборотів кліщ буде витягнутий цілком разом з хоботком.
По-друге, можна накинути на кліща петлю з міцної нитки, стягнувши її максимально близько до місця його кріплення до шкіри. Потім слід витягати кліща, обережно рухаючи кінцями нитки вліво – вправо. В цих двох варіантах різкі рухи можуть призвести до того, що черевце кліща може відірветься, а головка залишиться в шкірі. У такому випадку слід витягти її прокаленной на вогні голкою, як звичайну скалку. Не варто використовувати масло, жирні креми тощо – вони закупорюють дихальні отвори кліща і провокують його до додаткового викиду токсинів в кров людини. Після видалення кліща, місце на шкірі, де він присмоктався, потрібно обробити спиртом, або йодом. Щодо домашніх тварин, які часто разом з людьми ходять до лісу на прогулянку, собак та кішок. Можа одне сказати: бережіть своїх менших друзів. Бо кліщ особливо небезпечний для собак. Вони можуть бути збудниками смертельно небезпечного захворювання піроплазмоз (бабезиоз). А ось кішки піроплазмозом не хворіють.