Завантаження новин...

Незадекларована праця в Україні − погано для всіх

Що таке незадекларована праця?
Більше 20% працездатного населення України повністю або частково не декларують трудові відносини з роботодавцем. Дізнайтеся, в яких регіонах і сферах діяльності найбільше незадекларованих працівників і чому від цього втрачають і працівники, і роботодавці.
Незадекларована праця – це законна оплачувана діяльність, яка повністю або частково не оформлена відповідно до вимог законодавства.
Таку працю також називають неформальною, неофіційною, незареєстрованою, тіньовою, прихованою зайнятістю.
ЯКІ Є ФОРМИ НЕЗАДЕКЛАРОВАНОЇ ПРАЦІ В УКРАЇНІ?
Зверніться за консультацією до Державної служби України з питань праці і дізнайтеся, коли і як треба укладати трудовий договір.
Як відрізнити трудові відносини від інших?
Досить часто роботодавці пропонують укласти цивільно-правову угоду замість трудового договору.
Пам’ятайте: Трудовий договір укладається між працівником і роботодавцем. Сторонами цивільно-правової угоди можуть бути будь-які юридичні або фізичні особи.
Перевірте, чи маєте ви трудові відносини, за допомогою контрольного списку:
КОНТРОЛЬНИЙ СПИСОК ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН
Які масштаби незадекларованої праці в Україні?
У 2018 році 3,54 млн осіб[1] були неформально зайняті! До них треба було б додати дані про людей, що отримують зарплату «в конверті», не оформлюють роботу за сумісництвом, мають інші договори замість трудових. Але офіційних даних про це немає.
МАСШТАБИ НЕЗАДЕКЛАРОВАНОЇ ПРАЦІ В УКРАЇНІ
Чому незадекларована праця – це погано?
Погоджуєтеся працювати без трудового договору? Не розраховуйте на гідні умови праці та виконання усних домовленостей. Вас можуть необґрунтовано оштрафувати, звільнити без повідомлення, не заплатити лікарняні чи компенсацію в разі нещасного випадку.
Ви власник бізнесу і наймаєте працівників без трудового договору? Будьте готові витрачати час і ресурси на навчання – досвідчені спеціалісти до вас не підуть або швидко знайдуть краще місце. Вам буде складніше отримати банківські кредити, інвестиції. А в разі перевірки інспекції праці на вас можуть накласти відчутний штраф за порушення трудового законодавства.
Зрештою, через несплату податків й єдиного соціального внеску держава змушена підвищувати податки для бізнесу, щоб виплачувати пенсії, лікарняні, утримувати школи, лікарні, ремонтувати дороги тощо.
НАСЛІДКИ НЕЗАДЕКЛАРОВАНОЇ ПРАЦІ
Читайте також:
Задекларована праця = трудові і соціальні права
Задекларована праця допомагає розвивати бізнес
Не декларуєте працівників – сплатіть штраф!
Як правильно оформити працівника
Повернутись на сторінку “Подолання незадекларованої праці”
 
За додатковою інформацією звертайтеся до Державної служби України з питань праці dsp.gov.ua/podolannia-nelehalnoi-zainiatosti/