Завантаження новин...

Житомирський лісгосп - сучасне підприємство

Діяльність лісового господарства в Україні в останні роки - під пильним прицілом громадськості. Воно й не дивно, бо то, мабуть, одне з небагатьох - що лишилося "поки що" у власності держави. 
У багатьох випадках лісове господарство - охоплене наріканнями та невдоволенням людей. "Підливають масла у вогонь" ті, хто давно "накинув оком" на прибуткову галузь, і має наміри "прихватизувати" те, від чого можна збагатитися в такий спосіб.
Іншої думки ті, хто чітко розуміє роль, стратегію і мету діяльності лісового господарства; ті, хто довіряє не красномовним наклепам, а сам, особисто, орієнтується в ситуації - керуючись чіткими цифрами.
Тож редакція газети "Сільське життя" звернулася до директора ДП "Житомирське лісове господарство" - Руслана Анатолійовича Карчевського з проханням озвучити підсумки діяльності підприємства за 2017 рік, - аби кожен житель Житомирського району самостійно міг оцінити та сформувати думку про лісівників та їх діяльність. 
- Руслане Анатолійовичу, Вами очолюване підприємство є одним із найвагоміших джерел наповнення районного бюджету, розкажіть нашим читачам про те, чим живе лісгосп, і з якими результатами підприємство завершило 2017 рік?
- Перш за все, варто зауважити, що результат нашої роботи - це внесок кожного працівника лісгоспу в загальну справу. Саме тому, колектив у 2017 році виконав планові завдання - у повному обсязі. Уже сьогодні можна стверджувати, що ми спроможні виконати й поставлені завдання на І квартал 2018 року, прогнозується виконання завдань по лісогосподарській та лісопромисловій діяльності за 2018 рік в цілому.
За минулий рік нами відпущено продукції на суму 94,2 млн. грн.
За 2017 рік лісгоспом заготовлено 147,8 тис. м3 ліквідної деревини , в т.ч. 52,7 тис. м3 від рубок головного користування. Рубками формування і оздоровлення лісів та іншими заходами, пов'язаними і непов'язаними із веденням лісового господарства охоплена площа 3075 га, заготовлено 95,1 тис. м3 деревини.
Варто зазначити й те, що продукція підприємства в круглому виді сертифікована за системою FSC. А це - свідчення економічного, екологічного та соціально збалансованого ведення лісового господарства.
- Багатьох цікавить не лише заготівля та реалізація деревини, а й відновлення зрізаного лісу? На яких площах минулого року ви провели лісовідновлення?
- Дійсно, одним із основних напрямків роботи лісгоспу є лісовідновлення .Як уже йшлося, лісгоспом були виконані 100% заплановані обсяги робіт, у тому числі - і лісокультурні роботи. Загалом лісовідновлення пройшло на площі - 355 га, в т.ч. посаджено лісові культури на площі 260 га.
Варто наголосити, що для проведення лісокультурної кампанії-2018, що з настанням погоди, з дня на день, вже розпочнеться, - ДП "Житомирське лісове господарство" повністю забезпечене посівним та садивним матеріалом власної заготівлі та вирощування. У цьому році ми запланували створити 140 га лісових культур, на площі 75 га - буде проведено сприяння природному поновленню. 
Можна з упевненістю стверджувати, що лісгосп першим на Житомирщині та й в Україні - розпочав вирощувати садивний матеріал із закритою кореневою системою. Тобто, запровадив європейський метод вирощування сіянців та саджанців. Таке нововведення вже діє сім років. І якщо на початковій стадії - у 2011 році - у такий спосіб було вирощено 3 тис. сіянців, то у 2017 році - цю цифру вдалося довести до 500 тис. шт. Це дозволило повністю задовольнити потребу підприємства у власному садивному матеріалі. Окрім того, не менш важливим лишається і той факт, що дана система посадки у подальшому - при догляді за культурами - дає можливість суттєво економити, адже такі сіянці мають гарну приживлюваність, і майже на 100% звільняються від такого поняття, як доповнення культур після садіння.
Продовжується ця робота й наразі. Станом на 14. 03. 2018 р. вже виготовлено 688 тис. шт. "таблеток" власного виробництва, які заповнені ґрунтово-торф'яною сумішшю та виставлені в теплицях. Зовсім скоро, при настанні відповідної температури, усі вони будуть засіяні відповідним насінням, аби прорости та укорінитися для лісокультурної кампанії-2019 року. 
- Які деревні породи переважають у лісгоспі, і чи впроваджуєте щось нове?
- Ведення лісового господарства в лісництвах житомирського лісгоспу зорієнтоване на вирощуванні дуба та сосни, - саме для цих порід у нас найсприятливіші умови зростання. Проте, експериментуючи, ми в свій час почали вводити модрину європейську. Побачили гарні результати. Тож надалі плануємо збільшувати об'єм вищезгаданого садивного матеріалу, який теж є в переліку порід, які ми вирощуємо у власному тепличному господарстві.
Варто відзначити, що в нашому лісорозсаднику ми займаємося ще й розмноженням плодових і декоративних рослин штучним способом - щепленням та живцюванням. Завдяки цьому виведені види рослин характеризуються більш цінними декоративними якостями.
З метою збільшення відпуску саджанців у контейнерах, розширено майже удвічі площу майданчика по вирощуванню шкілки із закритою кореневою системою.
- Багато сьогодні говорять про всихання лісу та його наслідки. Яка ситуація у Вас на підприємстві?
- Дійсно, одне з найболючіших питань на сьогодні є враження хвойних насаджень шкідниками-короїдом верхівковим. Комаха "відпрацьовує" деревину під корою, і через закупорювання потоків вологи дерево починає всихати. До того ж,верхівковий короїд поселяється на сосні не сам. Він приносить із собою хворобу - гриби офіостоми. Вони створюють так звану синяву, що швидко поширюється на весь стовбур. Таке дерево - невиліковно хворе, а використати його можуть хіба що на дрова. На жаль, науковці певні - найближчих кілька років короїд природним чином нікуди не зникне. Натомість, шкідник поширюється ще масштабніше і вбиває хвойні ліси цілими масивами. Тому, у 2017 році підприємством проведено заходи з поліпшення санітарного стану лісів на площі 2444 га, та проведено біологічні заходи боротьби зі шкідниками на площі 750 га. 
- Відомо, що не дивлячись на те, що лісове господарство є державним - ніякої фінансової підтримки з боку держави лісгоспи не отримують. За рахунок чого вдається вести діяльність?
-Держава вже давно не фінансує нашу галузь, і це дійсно ні для кого не секрет. Проте, аби повноцінно функціонувати, ми повинні злагоджено та цілеспрямовано працювати, аби реалізація нашої продукції сприяла забезпеченню усіх витрат на ведення лісового господарювання, а ще - забезпечувала усі фінансові зобов'язання: вчасну виплату заробітної платні працівникам, сплату податків та всіх обов'язкових внесків до державного та місцевого бюджетів. Задля цього, значна частина, зароблених підприємством коштів спрямовується, власне, саме на ведення лісового господарства. Так, за 2017 рік на ці цілі було направлено 34,2 млн. грн. , а це на 1,7 млн. грн. більше ніж у 2016 році.
Сприяє надходженню до бюджету підприємства - ще й випуск власної продукції деревопереробки. Значної уваги цій діяльності приділено останні три роки: здійснено заміну діючого деревопереробного обладнання у цехах по випуску заготовок пиляних дубових та заготовок для європіддонів; створено сушильне господарство, а в кінці 2017 року введено в дію новозбудований цех по випуску пиломатеріалів. На це лісгосп затратив аж 6,5 млн. грн за минулий рік.. Сума це не мала, проте - це дало нам змогу збільшити кількість робочих місць та випуск конкурентоспроможної продукції, яка сьогодні знаходить попит на ринку нашої держави та експортується до країн ближнього і дальнього зарубіжжя.

- Якщо говорити про видатки, то скільки минулого року лісгосп сплатив податків до бюджетів різних рівнів?
- Наше підприємство - в числі найбільших платників податків Житомирського району, і ми цим гордимося. Всього за 2017 рік лісгоспом сплачено податків та зборів на суму 33,4 млн. грн. До зведеного бюджету перераховано 25,8 млн. грн, а це - заробітна плата вчителів, лікарів, виплата пенсій, загалом - одна із тих складових, яка дає можливість виконання державі взятих на себе зобов'язань щодо утримання бюджетної сфери, економічного та соціального розвитку України. 
- Результат кожного підприємства значною мірою залежить від його кадрового потенціалу. Що можете сказати про свій колектив? 
- У 2017 році чисельність працюючих у нас склала 393 чоловік, в тому числі 344 чол. штатних. Протягом січня 2018 року - 35 працівників із числа тих, хто працював за договорами цивільно-правового характеру у 2017 році - були прийняті в штат.
Колектив лісгоспу молодий, загалом, середній вік працюючих - 43 роки. Чверть всіх працівників - спеціалісти з вищою освітою, більше половини працівників з фаховою освітою, що свідчить про підбір і підготовку кадрів на підприємстві. Здобутки підприємства досягнуто завдяки злагодженій роботі всього колективу, чіткій виконавській дисципліні, відповідальності кожного за свою ділянку роботи. В цьому напрямку буде і надалі працювати колектив лісгоспу, виконуючи завдання поточного року.
- Руслане Анатолійовичу, для багатьох жителів Житомирського району Ваше ім'я відоме не лише як - керівника лісгоспу, а й як - районного депутата. Як вдається поєднувати ці два види діяльності?
- Депутатська діяльність для мене - нова сторінка в житті. Раніше я був помічником районного депутата, який представляв інтереси громади с. Заможне. Часто бував у тому селі, знав їх проблеми, разом із депутатом - намагалися їх вирішувати. Тому, коли 2015 року мені запропонували балотуватися на виборах до місцевих рад від Заможненської сільської ради, я погодився. Мене хвилювало те, що цей населений пункт - віддалений в районі, і його інтереси часто нівелюються в райраді. Тому зрозумів, що від громади, яка до того часу вже добре мене знала, зможу отримати довіру та підтримку, а відтак - вони матимуть свого представника в районі. Так і сталося. І ось уже третій рік поспіль я опікуюся Заможненською громадою.
Слід сказати, що "підопічне" село надзвичайно маленьке - біля 300 жителів. Виробництва і промисловості там немає, де можна забезпечити людей робочими місцями. В основному населення перед пенсійного віку та пенсіонери, молоді дуже мало, але добре, що вона є. А так як саме від молоді залежить наше майбутнє, то у своїй діяльності моя першочергова увага - саме їй. 
Минулого року, 110 тис. грн. (це частина тих коштів, що виділяють депутатам із районного бюджету на соціальний розвиток своїх виборчих округів), - я спрямував на перекриття даху в приміщенні колишньої Заможненської школи. ЇЇ таким чином облаштували під дошкільний навчальний заклад із короткотривалим перебуванням дітей. Після ремонту заклад почав працювати. Для веселого дозвілля, також із мого депутатського резерву було виділено 15 тис. грн. для облашування ігрового майданчика. Наразі там виховуються, забавляються та готуються до школи біля десятка сільських малюків. І це лише початок.
У цьому році ставлю перед собою завдання - провести підшивку стель, замінити фронтони, провести з північної сторони, звідкіля переважно дують вітри - термосанацію. А потім - рухатися далі. Коли все буде готове, надати приміщенню і пристойний зовнішній вигляд. Одним словом - розпочату справу я доведу до кінця. 
Варто відзначити, що частину коштів у минулому році було спрямовано й на заможненський ФАП, ще частина - для облаштування зупинки.
Окрім цього великою проблемою для Заможного є дорога. Справа у тому, що село розташоване по так званій проміжній, резервній, дорозі, що з'єднує між собою дві траси: Київ-Чоп і Житомир-Чернівці. Основна частина - розбита великовантажними машинами, що курсують із кам'яних кар'єрів, розташованих неподалік. Тож я мав розмову із головою РДА С. Микитюком, аби залучити кошти із районного бюджету для її ремонту. І ми вийшли на певні домовленості.
Як я вже зазначив, у селі - роботи практично нема. Аби молодь залишалася тут жити, їй потрібно працювати. Тому, сьогодні я веду перемовини, і вже є певні напрацювання щодо залучення інвестора в сектор сільського господарства - київське підприємство розглядає заможненські землі, як такі, на яких можна сміливо вирощувати лохину (голубику). Головне, що бідні, піщані грунти -підходящі для цієї ягоди. 
Частина земель є вільною, частина - в орендаря, який сьогодні не вселяє довіри в населення. Ось уже третій рік, як підприємство "Заможне-Агро", що позиціонувало себе, як добросовісний інвестор на землях заможненської сільради - не проводить ніякої діяльності згідно заявленого призначення. Тому люди мають намір і готові розірвати підписані договори оренди. Але звісно ж при умові альтернативи. Тож, якщо вищезгадане київське підприємство, провівши логістику та зваживши усі "за" і "проти" запропонує свої інвестування, а люди - підтримають і підуть йому на зустріч, - то вже до кінця року на території сільради почнуть створюватися нові робочі місця, а до сільської казни підуть податкові надходження. 
Якщо говорити про депутатську діяльність, то варто відмітити і те, що опікуюся я не лише Заможним. Жодне звернення від громадян ніколи не лишається поза увагою. На превеликий жаль, прикро це констатувати, але основна частина приватних звернень - про допомогу в дороговартісному лікуванні: серцево-судинних-, онко- захворювань, протезуванні (у т.ч. й учасників АТО). На ці цілі у минулому році було спрямовано 58 тис. грн. З огляду на це приділяю велику увагу і підтримці фізичної культури та спорту.

Також, у минулому році за сприяння багатьох депутатів, у тому числі і за рахунок коштів з мого "депутатського бюджету", а це понад 98 тис. грн. - було направлено на встановлення теплових лічильників в смт Новогуйвинське. Без них не могли запустити опалення восени, і це питання потребувало негайного вирішення, а районний бюджет не мав таких коштів.
Ще частину коштів було виділено для встановлення пам'ятника в тому ж таки Новогуйвинську, і 30 тис. грн. - на придбання модульного приміщення для ФАП в с. Іванківці.
Цього року, ми прогнозуємо суттєве зменшення надходжень до районного бюджету, так як на території району утворилося чимало ОТГ, і частина податків пішли саме туди. Тож, кошти на депутатську діяльність теж будуть обмежені. Тому, поки що говорити про те, куди саме, і скільки буде спрямовано - зарано. Знаю точно, що принципово їх "не розпорошуватиму", і цілеспрямовано направлю туди, де потрібна суттєва сума, яка допоможе вирішити якесь конкретне завдання.
- Дякую за розмову. Нехай щастить!
Розмову вела Альона Денисюк
За матеріалами "Сільське життя"