Завантаження новин...

Обережно - маленькі друзі лісу

Обережно - маленькі друзі лісу
Обережно – маленькі друзі лісу
Чотири – п’ять мурашників надійно забезпечують здоров’я цілого гектару лісу! Тож, в Овруцькому лісгоспі про них піклуються, охороняють і … розселяють!
Про маленьких рудих помічників лісівників – мурашок із захопленням розповідає старший майстер лісу Бережестського лісництва Руслан Турбал: Мурашки надзвичайні істоти і спостерігати за ними дуже цікаво! Значення цих «санітарів лісу" важко переоцінити. Вони знищують шкідників, які зустрічаються у великих кількостях на землі, у траві, у кронах дерев: таких, як дубова листовійка, соснова совка та інші.
Протягом дня мешканці одного мурашника, де налічується до мільйона робочих мурашок, знищують у радіусі 30-50 м від свого гнізда близько 30 тисяч, а протягом сезону – з квітня по жовтень – від 3 до 5 мільйонів цих комах. Крім того, місць, де водяться мурашки, уникають миші та інші гризуни. Маленькі санітари позбавляють ліс від кліщів та решток загиблих лісових мешканців, розносять насіння лісових трав.
Мурашки люблять оселятися в лісі під деревами, біля старих пеньків. Це чималі купи, складені з дрібних гілочок, голок, частинок листя, корінців, клаптиків кори тощо. Основна частина мурашника розташована під куполом, у землі. В одному середньому за величиною гнізді живе 500-800 тисяч мурашок.
У розселенні мурашок є свої особливості і секрети, які набуваються з досвідом, - ділиться далі майстер лісу, - часто колонія мурашок не вміщається в свою оселю, тому мурашки будують поряд ще один або кілька мурашників. Такі «зайві» мурашники або ті, які знаходяться на площах суцільних вирубок ми переселяємо в місця, де їх немає. При переселенні мурашника важливо не переплутати верхню і нижню частини та присутність у гнізді - відводку крилатих особин (самок і самців). Треба, щоб їх було не менше кілька десятків, а то і сотень. Не варто турбуватися, що перенесений мурашник не має класичної «правильної» конусоподібної форми , або, що на поверхні видно крилатих особин і лялечок – через годину-другу робочі мурашки самі сховають їх, і почнуть «ремонт» в своєму новому помешканні. Дуже важливо, щоб умови нового місця були такі ж, як і на старому. Якщо цього не врахувати, мурашки помандрують шукати кращої долі і робота по перенесенню буде марною.
Хочеться, щоб люди знали про користь, яку приносять мурахи і берегли їх! Адже, багато їх нищиться від рук недбальців, мурашники часто руйнують безвідповідальні відпочивальники, а скільки їх згоряє під час пожеж!, - наголошує в кінці своєї розповіді лісівник.
                                                                       Цікаві факти про мурах
✅Мурахи належать до родини комах, ряду перетинчастокрилих і, як не дивно, є близькими родичами ос.
✅Мурахи дуже високоорганізовані істоти. Їх працьовитості, витривалості і вмінню пристосовуватися до життя в різних умовах може позаздрити будь-яка людина на планеті.
✅Мурахи по суті створили свою власну цивілізацію з суворою ієрархією, розподілом обов’язків і величезними підземними містами з розгалуженою мережею підземних ходів.
✅На думку вчених, мурахи проживають на нашій планеті вже більше 100 млн років, і змогли пережити динозаврів. Їхня спільнота утворює три касти: самки, самці і робочі мурахи, солдати.
✅Самки і самці мають крила, а от робітники є безкрилими.
✅Колонії мурах можуть бути від кількох десятків особин до декількох мільярдів. Кожна колонія мурашок має свій характерний запах, не схожий не на жоден інший.
✅Середня тривалість життя робочих мурах становить 3 роки, в той час, як мурашина королева може прожити до 20 років.
✅Термітів часто плутають з мурахами, хоча вони навіть і не є їхніми родичами, у термітів більше схожості з тарганами.
✅Мурахи здатні розвивати швидкість до 7,5 сантиметрів в секунду.
✅Мураха може підняти вагу в 100 разів більше свого власного, в той час, коли середньостатистична людина не зможе підняти ваги більше власної. Лише уявіть, якщо ваша вага 70 кілограм, а ви можете підняти штангу вагою 7 000 кілограм!
✅Мурахи живуть практично на всій поверхні Землі, лише за виключенням Антарктиди і декількох віддалених островів.
✅Мурахи ніколи не сплять!
✅Хітиновий покрив мурах-листорізів дуже міцний. Затиснуті кілограмовою гирею між двох стекол, вони нерухомі, як мертві. Але варто прибрати вантаж, і комахи, як ні в чому не бувало, відправляються у своїх справах.
✅Деякі види мурашок можуть пролежати під водою до чотирьох діб, а потім, витягнуті звідти на сухе тепле місце, незабаром оживають і ведуть себе далі, як ні в чому не бувало.
✅В Африці та Америці існують так звані войовничі мурахи, які вбивають все, що трапляється на їхньому шляху, і від яких рятуються втечею навіть леви.
✅Комаха з найбільшим мозком по відношенню до тіла – мураха.
✅У мурашнику діє своя система покарань. Наприклад, якщо здоровий мураха-фуражер (займається пошуком їжі) кілька разів поспіль повертається в мурашник ні з чим, його «стратять» – вбивають і самого пускають на фураж. Цікаво, що зовсім по-іншому поступають мурахи з тими, хто втратив працездатність внаслідок каліцтва. Їх годують до тих пір, поки ті здатні просити їжу, тобто постукувати вусиками по певних ділянках голови здорового мурахи.
✅Мурашки – активні хижаки, але, разом з тим, вони тримають і «домашню худобу». У їх ролі виступає попелиця, причому поїдають мурашки не тільки її саму, а й її виділення. Це не є формою паразитизму, оскільки без мурашиної турботи попелиця гине набагато раніше від інших хижаків. Мурахи пасуть попелиць на рослинах, оберігають їх. І на першу вимогу попелиця виділяє їм надлишки нектару. Щоб «видоїти» попелицю, мураха лоскоче вусиками її черевце.
✅Мурахи мають дуже гострий нюх (через їхні антени) і здатність випромінювати феромони. Ці феромони можуть використовуватися для того, щоб ідентифікувати колонію.
✅Мурахи їдять насіння різних трав. Але перед цим вони збирають їх у спеціальні сховища, і в міру потреби перетирають на борошно і згодовують личинкам. А коли після дощу сховище намокає, вони виносять насіння на просушування!
✅Мурахи деяких видів створюють у своїх мурашниках «грибні плантації». Перед цим вони готують спеціальний грунт, а потім постійно його оновлюють, а якщо сім’ї потрібно перейти на новий мурашник, то матка переносить культуру гриба на нове місце.