Завантаження новин...

На Житомирщині ростуть унікальні рослини, які міг принести льодовик

 
У Лугинському районі в Повчанському лісництві старший науковий співробітник Поліського філіалу УкрНДІЛГА Олександр Орлов  натрапив на водяний жовтець плаваючий. Це  атлантично-сердньоєвропейський вид на східній межі ареалу.  Нині цю рослину можна зустріти  лише у  Скандинавії, півночі Атлантичної Європи, Середній Європі. 
«Знайшов таку рослину у р. Жерев на ділянці русла близько 1,5 км завдовжки. Популяція там повночленна, рослини добре цвітуть і плодоносять. Зазвичай жовтунець займає мілководні ділянки річок (глибиною до 1,3 м) з піщано-галечниковим дном та швидкою течією (2–3 м/сек). Це багаторічна трав’яна, водна рослина, яка вкорінюється на кам’янистих субстратах. Стебла та листя занурені біля поверхні води. Пелюстки  квітів білі, біля основи з жовтою плямою. Цвіте у червні–липні, плодоносить у липні– серпні. Впізнав цю рослину, бо до цього наживо бачив у Швеції, для нашого регіону  - це велика рідкість. Тому подбав, аби була внесена у Червону книгу», - пояснює Орлов.
У тому ж таки Лугинському районі він також виявив глід дюнний. Саме такий зростає на узбережжі Балтійського моря та в Польщі. Орлов припускає, що ці рослини на Житомирщину міг принести льодовик.
Загалом, лише на базі Лугинського держлісгоспу науковець-біолог Орлов  віднайшов близько 30  рідкісних видів рослин, занесених до «Червоної книги України».    Тут зустрічається лілія лісова – єдиний дикорослий вид лілій рівнини України.
За загнуті назад яскраві рожеві пелюстки її називають царськими кудрями.  Значну цінність має також конюшина люпиновидна, листочки якої вузенькі та мають не 3, а 5 дольок. Цей вид – реліктовий, транс-євразійський, дуже рідкісний в Україні.  
У «Червоній книзі  України»  представлено 112 видів рослин з  Житомирської області і  192 види тварин