Завантаження новин...

На Житомирщині підтримуватимуть лісове бджільництво

В Поліському природному заповіднику, що на півночі Житомирщини, з наступного року реалізовуватиметься міжнародний проект з підтримки та поширення в нові регіони Полісся бортництва. Дирекція заповідника уже має попередню домовленість про це з представниками академії наук Білорусі.

На сьогодні цей давній спосіб бджільництва, коли бджоли утримуються у дуплах або довбаних колодах, прикріплених до дерев, зберігся лише в кількох місцях –  по невеликому осередку в Росії і  Білорусі та в українському Поліссі. До слова, український осередок – найбільший і за кількістю бджолосімей і за кількістю бортей. На території ж самого Поліського заповідника  та в 15-кілометровій зоні  навколо нього сконцентровано близько 1800 бортей – це понад 70% всіх бортей в Поліссі.

Проект, який стартує в заповіднику з наступного року, має кілька напрямків: це і підтримка бортництва як такого, і поширення його на нові території, а також  збереження цього унікального пласту історичної культурної спадщини нашого народу.

Варто зазначити, що Поліський природний заповідник не один рік проводить активну роботу з популяризації бортництва. Відтак уже з весни в заповіднику і його околицях  проходитиме  апробація у природних умовах нової конструкції борті взамін традиційної колоди. Річ у тім, що традиційне бортництво орієнтоване на колоди довжиною 1,3-1,4 метра та від 50 см в діаметрі. Нині така деревина є недешевою. Отож впродовж зими майстри цієї справи спробують виготовити борті з дощок. З матеріалами уже допомогли колеги-лісівники з сусіднього лісгоспу. Борть нової конструкції буде дешевшою, а процес виготовлення менш трудомістким.

За словами директора заповідника Сергія Жили, справжні бортники, яких немало в селі Селезівка, де розміщена адміністративна садиба заповідника, та в сусідніх населених пуктах,  знають немало секретів цього давнього промислу. Гріх буде, якщо їх досвід загубиться. Тут, в поліській глибинці ще зустрічається  і давня порода бджіл. Ці комахи мають  сірий  колір та опушення. Цікава особливість, що вони «працюють» навіть в дощову погоду.

Поціновувачі цього цілющого продукту  добре розуміються на перевагах меду саме з борті. Можна сказати, що бджоли з вулика працюють «на кількість», дикі ж з борті – «на якість». Одна родина бджіл з борті за сезон приносить 5-7 кг меду, з вулика – 30-45 кг. Відтак і ціну має відповідну: в околицях Селезівки 1 літр дикого меду коштує від 250 гривень.

Наталія Горай, прес-служба Житомирського ОУЛМГ