Завантаження новин...

На службу лісівникам – безпілотник

На околиці Новограда серед лісу  на галявині зупинився автомобіль. Це лісівники разом із журналістами виїхали, аби побачити в дії нове придбання лісгоспу. Поки інженер із охорони та захисту лісу ДП "Новоград-Волинське ДЛМГ" Віктор Білецький розкладає квадракоптер, із-за дерев до нас збігаються підлітки, які тут неподалік облаштовують трамплін для стрибків на велосипедах. Побачивши "безпілотник" вони забувають про своїх "залізних коней" і підійшовши ближче, з неймовірною дитячою цікавістю розглядають це чудо техніки.
Один із хлопчаків у голос ділиться з нами, що й собі дуже хотів би мати таку "іграшку". Проте, для лісівників, це далеко не іграшкова принада. Сьогодні ця наукова розробка - радше професійна необхідність, ніж модна забаганка.
Застосування цій чудо-машині кожен знаходить своє. Однак, головна його ціль – з висоти пташиного польоту побачити те, що ніколи не осягнути оком на землі.
Що ж спонукало лісівників придбати безпілотний літальний апарат, і які його основні функції в господарстві? Про це нам розповів головний лісничий ДП «Новоград-Волинське ДЛМГ» Георгій Арсентійович Юзвінський.
- Раніше ми могли бачити квадракоптери хіба що в Інтернеті, і навіть не мріяли про них через дороговизну. Але з часом такі «гаджети» стали випускати масово, тому й ціни завдяки конкуренції почали падати і стали більш-менш реальними. Використовують безпілотники у різних сферах: починаючи від Збройних Сил України, різних державних та комерційних організаціях, спецслужбах і до звичайних аматорських відео, аби просто насолодитися панорамними видами тих, чи інших місць.
У кінці 2016 на початку 2017 року в лісгоспах Житомирського обласного управління лісомисливського господарства почали з’являтися перші такі апарати. Ми спостерігали, як оперують цими машинами наші колеги, зважували усі «за» і «проти» і зрештою дійшли висновку, що «безпілотник» в господарстві – вкрай необхідна річ. Адже він дає можливість виконувати чимало функцій, а головне – значно зменшує лісозахисні та охоронні ризики завдяки своїй мобільності. Даний пристрій може проникнути навіть у важкодоступні місця.
По-перше, враховуючи складну ситуацію із всиханням соснових насаджень, цей електронний «міні-хелікоптер» дає можливість виявляти всихання глибоко в насадженнях, де не кожного разу наземним видом обстеження можна вгледіти осередки захворювання. Завдяки «дрону», як його охрестили в народі, можливо більш реально оцінити масштаби всихання і максимально точно визначити лісові координати.
Не менш важливим залишається і боротьба з лісовими пожежами. Камери відеоспостереження, що розташовані на оглядових вежах у лісництвах здебільшого розташовані на висоті максимум до 40 метрів. Якщо ці камери роблять засічки в певному кварталі де підіймається дим, то поки туди приїде пожежний автомобіль з людьми, не втрачаючи дорогоцінного часу можна визначити осередок загоряння, його масштаби, напрямок руху пожежі, що дасть можливість більш оперативно локалізувати її. Тут в нагоді стане якраз «дрон» - так звана «швидка допомога» для лісівників. За своїми технічними характеристиками цей літальний апарат підіймається до п’ятиста метрів вгору і відлітає до 8 кілометрів від точки запуску. За 10-15 хвилин можна визначити точне місце займання і якомога швидше, з мінімальними втратами локалізувати пожежу.
Завдяки джойстикам (важелям управління) людина має можливість спрямовувати літачок в різні сторони, задаючи й відповідну (потрібну) висоту. Екран монітору дозволяє під час польоту не лише бачити зображення з висоти. Завдяки програмному забезпеченню відбувається відео- та фотофіксація відповідних ділянок на землі. Єдине, що не дає можливості цей пристрій – зумувати (тобто збільшувати) зображення. Проте, каже Віктор Олексійович, квадракоптер придбали лише в кінці липня, тому апаратура ще  недосконало вивчена. Із часом, переконаний лісівник, ми відкриємо ще багато нових та додаткових функцій, які будуть вдало застосовуватися на практиці.
Боротьба з лісопорушниками – то окремий напрямок діяльності лісової охорони. І тут «безпілотник» - сподіваємося буде, як невідкладна допомога. Камера відеоспостереження дозволяє зафіксувати лісопорушення, і з точністю визначити напрямок руху крадіїв, а відповідно й зупинити не чистих на руку злодіїв.
І це лише невеличка частина тих функцій, які покладають на цей безпілотний літальний апарат лісівники. У час високих ІТ-технологій у лісовому господарстві намагаються йти в ногу з часом – аби бути попереду виробничих ризиків та проблем.
Альона ДЕНИСЮК
Фото автора та знімки з квадракоптера