Завантаження новин...

Лісівники заготовляють та переробляють лісове насіння

Успішно вирощувати ліс можна завдяки добре організованій лісонасінневій справі. А майбутнє тут за елітним насінням.

Житомирські лісівники мають декілька об’єктів лісонасіневої бази, одним з яких є постійна лісонасіннева плантація сосни звичайної. Саме тут і проводиться заготівля насіння сосни з покращеними властивостями.

          Заготівля насіння хвойних порід має свою особливість, збираємо ми не готове насіння, а саме шишки, які є насіннєвим матеріалом у хвойних порід. Вкрай важливим є заготівля лісового насіння, адже своєчасний збір насіння, якісна переробка лісонасінневої сировини, вчасне висівання в подальшому забезпечують проведення якісного лісовідновлення. Саме сосна звичайна є основною лісоутворюючою породою лісових масивів нашого лісгоспу. Наразі заготовлено понад 5564 кг шишок хвойних порід при встановленому плані – 5500 кг.

Зібране насіння, шишки, відвозимо на переробку до власної шишкосушарки, яка знаходиться в Станишівському лісництві. Шишкосушарка «Каппера-Гагаліцина» знаходиться у робочу стані. Так зване сушильне приміщення має два поверхи. Постійно ведеться журнал температурного режиму. Тривалість циклу сушіння – 2 доби для сосни, 1 доба для ялини. Після одержання насіння із шишки його очищують від домішок, обезкрилюють і сортують. На сьогодні вже перероблено більше 3000 кг насіння сосни звичайної.

До речі зі 100 кг шишок ялини виходить лише до 2 кг насіння, а з сосни - ще менше. Так що праця ця досить клопітка.

Щоб в лісорозсадниках виросли життєстійкі сіянці, які згодом будуть використані для лісовідновлення, перед посівом насіння перевіряють на якість. Контрольний зразок від заготовленої партії насіння відправляється до лісонасінневої лабораторіі для визначення кондиційності насіння та класу якості. 

Основні параметри, на підставі яких насінню присвоюється клас якості (перший, другий або третій) – це енергія проростання і схожість. Якщо у насіння ці показники нижчі за нормативні, то такі до посіву не допускаються.

Інженер з лісових культур Олена Миколаївна Воробйова провела контрольну загрузку шишок сосни звичайної, а вже через два дні проведе перевірку по встановленню відсотку виходу чистого насіння.

Вчасно висіяне, доглянуте, насіння дасть якісний садивний матеріал, з якого з роками виростуть сотні тисяч могутніх сосен та ялин.