Завантаження новин...

Лісівники Новоград-Волинського лісомисгоспу відновили іще одну історичну пам’ятку

В кінці 1906 року добре відомий натураліст природознавець пан Р. Lydekker  одержав запрошення від графа Джозефа Потоцького приїхати до нього в серпні наступного року, щоб побачити його колекцію оленів в Pilawin, в російській провінції Волинь. Після деякого попереднього листування, запрошення було також надано графинею Потоцькою для його старшої дочки; і після його отримання  вони вирішили здійснити поїздку в Pilawin,  на матеріалах цієї поїздки було  20 серпня 2015 випущено книгу «Поїздка в Pilawin», яка  присвячена тваринному світу та  рослинності цих чудових лісів, які збережені в якомога більше первинному стані.  Автор томика вказує: « Єдині зміни, які були зроблені,  – це будівництво гужових доріг  (  загальною довжиною близько ста кілометрів), створено поляни від випаленого і вирізаного лісу, а також видаленого рідколісся під осушення деяких з боліт,  і будівництва штучних озер ,  водойм та відкритих просторів,  де в достатку  можна вирощувати фураж для оленів і зубрів».
Для охорони цих штучних озер і водойм від недобрих намірів людей і всякої нечесті в теперішньому кварталі № 11 Пищівського лісництва поблизу с. Сторожів графом  Джозефом Потоцьким було змуровано з каменю постамент на якому встановлено статую Святої Покрови ( Матку Боску).
Зі спогадів старожилів, коли відбулась революція 1917 року,  родина Потоцьких виїхала до Польщі (Західна Україна), а на Україні більшовиками почалася боротьба з релігією, зносились храми,  церкви, сільські каплички та сільські фігури.
Десь на початку 30-х років пан Потоцький давши двом молодим хлопцям з села Сторожів по парі чобіт,  попросив їх таємно під покровом ночі зняти  в кварталі № 11 Пищівського лісництва статую Святої Покрови ( Матку Боску)  і перевезти її підводою,  запряженою  волами через річку Корчик до Сторожева.
Зробивши цю «таємну справу»,  давши радянським поганцям декілька золотих, щоб не мішали, пан Потоцький встановив статую Святої Покрови ( Матку Боску) в лісі Корецького лісництва квартал також № 11 Рівненської області,  де вона знаходиться і по даний час.
Починаючи з 2014 року керівництво ДП «Нов.– Волинського досвідного лісомисгоспу» за ініціативи директора Нусбаума Степана Антоновича почало відновлювати на річці Кропивня, що проходить через лісові масиви підприємства ,  занедбані штучні водойми пана Потоцького,  наростивши дамби.  Збудували  нові водостоки і запустили  в них  різні види прісноводної риби.  А,  відновивши водойми,  було вирішено  встановити на старий постамент, який, на щастя,  зберігся,  нову статую Святої Покрови.
Мисливствознавець В. В. Демчук