Завантаження новин...

Ліс починається з насінини....

Ліс народжується з насінини, а якщо говорити про сосновий ліс, то щоб отримати насіння сосни чи ялини треба спочатку переробити шишки, а вже тоді будемо мати малесеньке насіннячко.

Саме зараз лісівники активно переробляють заготовлені шишки хвойних порід на власній шишкосушарці, яка знаходиться в Станишівському лісництві – шишкосушарка «Каппера-Гоголіцина». Тривалість циклу сушіння – 2 доби для сосни, 1 доба для ялини. Загалом весь процес переробки шишок досить трудомісткий, адже всі роботи здійснюються вручну. Спочатку насіннєвий матеріал – шишки, заносять у сушильне приміщення, далі шишки потрапляють у спеціальні барабани. У двох сушильних камерах знаходяться чотири барабани, по два барабани в кожній камері, де шишки сушаться при температурі 45-50 градусів та періодично барабани перевертаються та по мірі висихання сировини з отворів починає висипатися насіння. Після одержання насіння із шишок його очищують від домішків, обезкрилюють і сортують. Так, за одну загрузку переробляється 240 кг шишок, що на виході становить 2,4 кг насіння сосни.

Починаючи з грудня шишкосушарка працює у безперервному стані і її робота проходить на принципі безвідходного виробництва. Для постійного підтримання необхідної температури, коли зроблена загрузка, у якості палива використовуються ті ж самі шишки, тільки без насіння.

Щоб в лісорозсадниках виросли життєстійкі сіянці, які згодом будуть використані для лісовідновлювальних робіт, перед посівом насіння перевіряють на якість. Для цього контрольний зразок від заготовленої партії насіння відправляється до лісонасінневої лабораторії для визначення кондиційності насіння та класу якості. Основними параметрами, на підставі яких насінню присвоюється клас якості (перший, другий або третій)  – це енергія проростання і схожості. Якщо у насіння ці показники нижчі за нормативні, то такі до посіву не допускаються.

Днями інженер лісових культур Олена Воробйова провела контрольну загрузку шишок сосни звичайної, а вже через два дні буде проведено перевірку по встановленню відсотку виходу чистого насіння.

Наразі перероблено більше 2 тонн шишок, з яких отримано 20 кг насіння та процес переробки ще триває. Саме сосна звичайна є основною лісоутворюючою породою по підприємству, тож плануємо заготовити 50 кг хвойного насіння для успішного виконання лісокультурних міроприємств.