Завантаження новин...

Фотопастки як один з методів підрахунку дикої звірини в Овруцькому спецлісгоспі

На території мисливських угідь ДП «Овруцький спецлісгосп» у січні-лютому проводиться облік диких тварин. Про застосування фотопасток у своїй роботі та як одного із сучасних методів підрахунку тварин ділиться досвідчений інженер-мисливствознавець Людмила Союк .

Цьогоріч облік диких тварин, як і зазвичай, ми робили комплексним методом. Самих лише фотопасток недостатньо для цього завдання. Адже, найчастіше в об’єктив камери «позують» копитні, зайці та свині - найпоширеніші в наших угіддях тварини. Хижаки в них потрапляють значно менше. А для обліку дрібніших тварин самої фотопастки й взагалі замало, тут потрібен увесь досвід й уміння читати «автографи слідів» у «лісовій книзі».

Так, згідно обліку, у порівнянні з минулим роком, на сьогодні спостерігаємо приріст поголів’я диких тварин, зокрема, козулі, дикого кабана, зайця, єнотовидного собаки. З’явилися й олені. Це все результат системної і тривалої нашої з єгерями та лісової охорони роботи, яка проводилась цілий рік, як по підгодівлі, так й охороні та контролю мисливських угідь.

Застосування фотопасток сприяє й тому, що в лісі стає значно «тихіше» й чистіше, адже вони допомагають виявляти порушників природоохоронного законодавства, їх автотранспорт та тих, хто засмічує ліс.

Унікальним у нашій роботі цей винахід є й тим, що камера сама, не турбуючи звірів, збирає інформацію, яка дуже важлива не тільки для обліку, а й для спостереження за тваринами, їх життям, поведінкою та отримання даних про стан і здоров’я популяцій.

Робота з цими гаджетами неймовірно цікава, але й водночас непроста і потребує врахування ряду нюансів: їх потрібно вміти правильно розставити, зібрати, замінити батареї чи карти, окрім того, ще й орієнтуватися і добре знати територію лісових угідь, адже є стежки й місця, де тварини ходять часто, а є такі, де їх, практично, немає.

Спостерігати за поведінкою тварин та їх сезонними змінами цікаво й пізнавально.  До прикладу, з відеознімків видно, як вже в лютому зі своїх схованок, у яких знаходяться в зимовій сплячці, виходять  єнотовидні собаки, ці всеїдні тваринки з’являються на підгодівельних майданчиках, аби поласувати кукурудзою.

Трапляються іноді й певні прикрощі, коли фотокамери, які, зазвичай, хоч і закамуфльовані, можуть постраждати від людини. Тому, доводиться відмовлятися від деяких вдалих місць, де бувають тварини, зокрема – це водопої, мости, перехрестя великих лісових доріг.

Метод дослідження й обліку мисливських тварин за допомогою фотопасток відносно новий, але продуктивний: за досить короткий проміжок часу накопичується чимало унікальних фото і відеоматеріалів. Усе це допомагає спланувати і удосконалити біотехнічні та інші заходи задля збільшення популяції лісової фауни в тій, чи іншій місцевості.