Завантаження новин...

Дуби Житомирщини. З історії і сьогодення

З настанням перших морозів  житомирські лісівники беруться до заготівлі жолудя. Спеціалісти знають, що перші заморозки змушують опадати якісний, цінний жолудь.  Збору цього «стратегічного» виду насіння приділяють найпильнішу увагу, адже щороку в держлісгоспах області п'яту частину площ, запланованих під лісові культури, відводять під дуб. 
Відтак в теплицях і розсадниках лісогосподарських підприємств щорічно вирощують 6-8 мільйонів сіянціяв дуба. Якщо врахувати той факт, що високий врожай жолудя спостерігається приблизно один раз на 5 років, то можливість заготовити його якнайбільше лісівники не пропускають. Отож в урожайні роки фактична заготівля насіння значно перевищує планову, це необхідно для створення запасів лісонасінної сировини на наступні роки, коли урожай може бути низьким.
Про те, аби лісові насадження були якісні та  високопродуктивні,  варто думати вже при заготівлі насіння: воно має мати  цінні спадкові властивості та високу посівну якість. Тому після збору жолудь  сортують, вибраковують пошкоджений та хворий. 
Щоб стати міцним дубом, маленькому паростку потрібен серйозний догляд, а такий йому можуть надати тільки спеціалісти в спеціальних розсадниках, які є при кожному лісництві.
Варто зазначити, що дубові насадження займають майже 20 % усіх лісів Житомирщини. Має наша область і дубів-старожилів, котрі нині перебувають під охороною держави, а наш народ переповідає цілі легенди про  історичне минуле цих велетнів.
На території Новоград-Волинського держлісгоспу, до прикладу, в ботанічній памятці «Богданів дуб» охороняється дуб черешчатий віком  400-500 років. Неважко здогадатися, що місцеві мешкані переповідають легенди про те, що колись під цим дубом зупинявся перепочити Богдан Хмельницький.  
Схожу історію  можна почути і про і про дуби такого ж солідного віку з урочища «Криниченька», що на території Радомишльського лісгоспу.
Чи не на всю Україну  відомі тригірські дуби, які цілком заслужено вважаються родзинкою Житомирського держлісгоспу. 
- І не дивно, - підтверджує цю думку лісничий Тригірського лісництва, яке й опікується цими лісами, Валерій Іщук, -  адже тут маємо унікальні природні ландшафти зі збереженими фрагментами корабельного лісу кінця 18 століття. В урочищі Тригір'я  вік окремих екземплярів дуба сягає 600 років. Можна тільки уявити скільки «бачили» вони на своєму віку! Таких в Україні можна знайти небагато.
Лісовий заказник місцевого значення «Над Тетеровом» займає вздовж річки майже 35 гектарів.
- Дубів досить поважного віку тут проростає близько 60, - каже Валерій Павлович і підводить до найстаршого – Патріарха. – Діаметр стовбура цього велетня -  1,8 метра, висота – близько 28 метрів. Стоїть він на підвищенні і через це страждає – мало не щороку потрапляє під удари грому. Дошкуляють йому і відвідувачі – їх тут не бракує. Хто просто притулитися хоче, щоб сил набратися, хто обійняти, а щоб обхопити стовбур – чоловік 4-5 потрібно. А хто обов’язково хоче шматок кори відколупати на згадку, абсолютно не задумуючись, що для цієї рослини – то є важка травма. 
«Патріарх» має «офіційне» потомство: працівники лісництва збирали жолуді із цього велетня, висівали їх та висаджували сіянці. Однак,  як виявилося згодом, вони нічим не відрізняються від своїх менш знаменитих родичів.
Наталія Горай,
прес-служба Житомирського ОУЛМГ