Завантаження новин...

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ДУБ,ЯКІ ВИ МОГЛИ НЕ ЗНАТИ!

Дуб – символ могутності і довголіття Символ величі і могутності, дуб, може рости на одному місці близько 1-2-х століть. Це означає, що висаджений вами саджанець дерева-довгожителя буде радувати далеко не одне покоління родичів.
Дуб звичайний, або черешчатий (Quercus robur) —рід багаторічних рослин родини Букових, що налічує близько 600 видів. Його представники поширені переважно у помірних областях Північної півкулі. Дуб починає плодоносити через 30-40 років у вільних місцях проростання і через 50-60 років, коли насаджений людиною. Непримітні, маленькі квіти запилює вітер. Плоди (жолуді) дозрівають на початку осені. Дуб являється медоносним та пилконосних деревом,але цвітуть дерева лише у дуже зрілому віц
Якщо говорити про деревину, то це найміцніша, найдорожча деревина. Дубові колоди, потрапивши у воду, не гниють, а стають чорними і ще міцнішими утворюючи так званий морений дуб, який особливо цінується в столярних роботах. Саме дубова деревина з мореного дуба є найдорожчою сировиною. Дубові меблі вважається найкрасивішими і міцними, крім того, щільна деревина дозволяє прикрасити деталі рельєфним різьбленням. Через високий вміст в деревині дубильних речовин дуб вважається найбільш стійкою до гниття з усіх листяних порід.
Дерево, якому судився довгий вік, стає священним, йому надають сакрального значення, про нього складають міфи і легенди. Адже скільки історичних подій, змін у природі і суспільстві йому судилося побачити за століття чи тисячоліття!
Давні українці обожнювали дуб як дерево громовержця Перуна, пов’язуючи його з вогнем та блискавкою. Особливо шанували дерево, спалене ударом блискавки: на його місці будували капища, в яких завжди горів вічний вогонь із «дубового древія»; а людину, вбиту блискавицею, вважали обраною Богом.
За християнства виникло повір’я, ніби під дубом ховаються від Божого гніву чорти й саме тому стріли-блискавки часто влучають у стовбур. Із тієї причини й остерігалися переховуватися від грози під цим деревом.
Подружжя, які прожили разом 80 років, відзначають дубове весілля.
Листя дуба поширене на українських вишивках і писанках.
Шанували дуб і як родюче дерево (на ньому багато жолудів), тому обрядові дійства проти безпліддя відбувалися біля дуба, як і біля плодових дерев. На Поліссі зберігся звичай садити дубок, коли народиться дитина. Якщо дуб гарно росте, це вважається доброю прикметою. Дерево шанують за міцність, красу, довговічність. «Міцний, як дуб» — так кажуть про сильного чоловіка
Які б легенди нам не переповідали, достовірно можна стверджувати одне – висаджуючи дубові саджанці, дорослого стиглого дуба нам не побачити!