Завантаження новин...

Цікаве про сосну звичайну

Ще з шкільних років, всі ми пам’ятаємо загадку: «Зимой и летом одним цветом?», так звичайно – це ялина, сосна. А от лісівники крім дитячих загадок, можуть розповісти набагато більше про хвойні дерева. Дійсно, велика частина хвойних не скидає голки на зиму, однак хвоїнки природньо відмирають з часом. Часовий проміжок життя «голок» зазвичай довше двох років і залежить в основному від навколишніх умов. У більш теплих регіонах хвоя тримається на дереві 2-3 роки, в холодних - значно довше.
Збереження літнього вбрання для зими - це досить цікава особливість хвойних дерев. Замерзання вологи всередині хвоїнки не так страшно для рослин, значно серйозніша інша проблема – висихання. Справа в тому, що взимку рух рідин по стовбуру припиняється або сильно сповільнюється, підживлення листяної маси переривається, а накопичена волога швидко випаровується з поверхні листа. Листя висихає і під дією вітру і гравітації поступово обрушується на землю. Хвоя, в свою чергу, по-перше, має значно меншу поверхню, а по-друге, покрита тонкою водонепроникною плівкою із своєрідними клапанами, які взимку просто закриваються, щоб не допустити випаровування накопиченої за літо вологи. Ну а для повної безпеки, всі клапани зверху запечатуються воском, що виробляється самим деревом.
Навесні на кінчиках гілок сосни можна помітити світло-зелені нові пагони, а якщо придивитися уважніше, то навіть білі сумочки - це молоді хвоїнки, покриті спеціальною захисною плівкою, яка розірветься, коли маленькі голочки підростуть.
Саме сосна звичайна Pinus sylvestris – латинська назва якої, одна з головних лісових порід Полісся, утворює чисті й змішані насадження. Доречі в перекладі pinus – склеля, вважається, що це ім’я дерево отримало із-за своєї живучості. Адже сосна здатна вижити і рости практично на голих каменях.
Дерево до 40 м у висоту, в діаметрі до 1 м з прямим високо очищеним від гілок стовбуром. Крона конусоподібна в молодості, широка, округла, іноді зонтикоподібна в старості. Кора червоно-бура, глибоко-бороздчата, вище на гілках жовтувата тонко відшаровується. Всього в світі нараховується близько 200 видів сосен. За тривалістю життя сосна не на багато поступається дубу, є дерева віком близько 600 років.

Сосна завжди тягнеться до неба. Якщо подивитися на гілки дерева, то видно, що голочки сосни спрямовані вгору або трохи в сторони. Соснові голочки довгі, якщо їх помацати, то трохи колять пальці, але ніколи не поранять.
Соснові гілки часто називають сосновими лапами, бо вони схожі на розкинуті руки. 
У Північній Америці росте найвищий різновид цих дерев – сосна Ламберта. Вона зазвичай виростає до 60 – 70 метрів у висоту, що можна порівняти з висотою будівлі у 20 поверхів. А окремі екземпляри долають навіть позначку у 80 метрів. Росте це дерево в основному на півночі Мексики і в західній частині США. До прикладу, сосна болотна — володар самих довгих голок серед всіх хвойних дерев. Її голки в довжину досягають 40-45 сантиметрів.
Про те, що сосна є відмінним будівельним матеріалом відомо дуже давно. З нього будувалися хати без єдиного цвяха. Всі деталі будинку з’єднувалися «ключем», тобто на брусах витісувалися спеціальні виїмки і штирі для подальшої збірки. Міцність дерева дозволяла, не турбується про цілісність «ключів» при навантаженні. Соснова деревина дуже довговічна. Будинок, побудований з сосни, при належному догляді може простояти не одну сотню років. Матеріали з сосни використовуються в рудниковому будівництві. З сосни отримують гідробудівену колоду, стійки для шахт і копальнева довготу (відрізок гнучкої палиці).
Сьогодні це дерево і його похідні використовуються в багатьох галузях людської діяльності – від промисловості до медицини. В медицині використовується практично все дерево, крім коренів – це інгаляції, відвари, настойки, примочки. Прогулянки по сосновому бору послужать гарною профілактикою простудних захворювань. Косметологи використовують рослину для виготовлення препаратів на основі ефірних олій. Вони допомагають зміцнити волосся, омолоджують і загоюють шкіру і позбавляють від лупи. Також, косметологи вважають, що дим від спалювання сосни сприяє подовженню вій і надає їм пухнастість. 
Якщо відбувається поєднання морського повітря і соснових лісів, то такі умови вважаються найкращими для людей, які страждають бронхіальною астмою, алергією та іншими захворюваннями ЛОР-органів.
Ось така вона сосна звичайна– вічнозелена красива та величава, корисна красуня. Тож використовуйте природу для свого здоров’я та життєвих потреб, але не зашкоджуючи самій природі. А лісівники з покоління в покоління будуть і надалі працювати на збереження та примноження нашого зеленого скарбу.
ДП «Житомирський лісгосп», Ірина Шевчук.