Завантаження новин...

Андрій Курінський: суспільство має знати і розуміти глибину проблеми всихання лісів

Спеціалісти ДСЛП «Вінницялісозахист» представили аналіз розповсюдження шкідників та хвороб у 2017 році та прогноз їх розвитку на 2018 рік у лісових насадженнях ЖИТОМИРСЬКОГО ОУЛМГ.
До багатьох проблем лісів Житомирщини кілька років тому додалася ще одна біда, масштаби якої вражають: через враження соснових насаджень жуком-короїдом в області вже знищено  десятки тисяч гектарів лісу. 
Загальний лісопатологічний стан лісів Житомирського ОУЛМГ у 2017 році  продовжував погіршуватись. Так, більше 10 % лісів перебував під тиском негативних чинників навколишнього середовища, а саме:
-осередки всіх шкідників лісу, площа яких становить 48991 га;
-осередки хвороб лісу – 24272 га;
На погіршення санітарного стану лісів вказує динаміка обсягів заходів з оздоровлення лісів, які збільшилися у порівнянні з 2016 роком на 22% по площі і на 8 % по запасу.
За останнє десятиліття від верхівкового короїда в Україні загинули десятки тисяч  гектарів насаджень сосни звичайної,  зокрема на території Житомирщини - 41,8 тисяч гектарів.
Уражені насадження легко розпізнати за раптовим пожовтінням хвої та всиханням крон дерев за 10 – 20 днів.  Всихання поширюється з півдня на північ, тобто першочергово гинуть дерева на найбільш освітлених узліссях та лісосіках, а також дерева, що з півночі прилягають до діючих осередків всихання.
Серед причин спеціалісти називають спалах масового розмноження короїда верхівкового, викликаний глобальними кліматичними процесами.
 
Як показує досвід, першочергово інтенсивно гинуть одноярусні одновікові лісові масиви з однією чи двома основними породами, які були посаджені людьми чи насіялися природним шляхом. Такі деревостани менш стійкі до різноманітних ризиків - вітровалів, ураження грибами, пошкодження шкідниками, особливо короїдами.
Основними заходами боротьби науковці бачать своєчасне видалення із насаджень свіжозаселених верхівковим короїдом дерев; корування заготовленої деревини та спалювання порубкових залишків одночасно із заготівлею деревини.
Верхівковий короїд може зимувати в деревах сосни у різних стадіях - від личинок до дорослих жуків. Найменшою стійкістю до сильних морозів характеризуються личинки, але їх кількість серед усіх зимуючих стадій короїда є найменшою. Решта стадій - жуки та лялечки - під час зимової діапаузи не пошкоджуються навіть сильними морозами. Успішність перезимівлі короїда оцінюється у 90-95%, що на практиці означає масовий розвиток цього шкідника при настанні тепла (у теплі весни - ближче до 15 березня).
В останні роки процес всихання соснових деревостанів спостерігається по всій Європі. 
Процес масової деградації ясеневих насаджень в західній частині Житомирщини вперше зафіксований в 2010 р. З початку спостережень виявлено понад 3200 га осередків пошкодження опеньком.
Подібні явища, але в значно більших масштабах, спостерігаються в лісах Росії, Білорусії та країн Балтії. 
Всихання ялинових насаджень 
Типограф – один з найпоширеніших короїдів у хвойних лісах України.Це жук 4-5 мм завдовжки, коричневий з пологою заглибиною на задній частині надкрил. У північних та центральних областях, а також у гірських лісах жуки літають в травні-червні, у лісостепових та надгірних лісах України – в другій половині квітня та у травні. Розвиток яєць, личинок та лялечок триває 1,5-2 місяці. Молоді жуки з’являються в червні-липні і додатково живляться під корою дерев, вигризаючи безладні ходи. У липні – на початку серпня відкладають яйця самиці другого покоління, яке в Лісостепу і частково на Поліссі встигає закінчити свій розвиток до осені. Зимують жуки під корою дерев, в підстилці тощо. Крім основного, в червні-липні розвивається одне сестринське покоління. 
Типограф належить до небезпечних стовбурових шкідників хвойних порід. Заселяє старі і пристигаючі ослаблені дерева, вітровал та неокоровані лісоматеріали, дрова, пеньки, нещодавно пересаджені дерева, особливо крупноміри поточного та попереднього років садіння. Пошкоджує ялину, сосну, смереку і модрину.
Основною причиною виникнення масових осередків розмноження та розповсюдження  короїда-типографа та  інших видів стовбурових шкідників є кліматичні зміни останніх років -  а саме екстремально високі температури під час вегетації, що створило сприятливі умови для зростання популяцій стовбурових шкідників.
Ця  тенденція характерна не тільки для лісів України. Так від масового всихання ялинників потерпають ліси європейської частини Росії, Білорусії, ліси країн Карпатського регіону – Чехії, Словаччини, Румунії, Польщі. Це вказує на глобальність  проблеми.
За інформацією ДСЛП «Вінницялісозахист» за період  2007-2012 рр  в Житомирській області загинуло 1170 га ялинових насаджень.