Завантаження новин...

Аби ліси не горіли — в Явненському лісництві встановили камеру для виявлення лісових пожеж

Протягом останніх п’яти-семи років загальносвітова тенденція показує, що в світі збільшилася середньодобова та річна температура на 2-3 С°. А це сприяє підвищенню пожежної небезпеки в лісових масивах ДП «Баранівське ЛМГ», а особливо в Явненському лісництві, де 80% і більше — хвойні насадження, — розповідає лісничий Явненського лісництва Борис Сергійович Остапчук, і узагальнює — тобто, при високих температурних показниках створюється п’ятий — найвищий клас пожежної небезпеки.
Вищезгадане лісництво по розташуванню практично знаходиться в середині основного масиву лісонасаджень Баранівського лісгоспу, саме тому керівництвом було прийнято рішення на території Явненського лісництва встановити і запустити вежу, на якій вмонтоване обладнання і камера для моніторингу і раннього виявлення лісових пожеж. 
Ця система дає можливість вести спостереження не лише за Явненським лісництвом, а й за іншими лісництвами підприємства: Кам’янобрідським, Баранівським, Довбишським, Биківським і навіть Зеремлянським, — адже її висота складає 48 метрів, і обертається камера на всі 360 градусів.
Перші дві такі вежі було встановлено в Баранівському лісгоспі ще 2010 року. Першопрохідцями тоді стали Баранівське та Кам’янобрідське лісництва, а  через рік  — Довбишське. Ці системи встановлювала фірма місцевого підприємця Сидорівського. Він, один з перших в Україні зробив програмне забезпечення для системи відеоспостереження по зразку німецької програми.
У цьому році в лісгоспі встановили четверту камеру, і це дало можливість «перекрити» увесь лісовий фонд підприємства. За безвітряної погоди дим можна побачити на відстані 20-25 кілометрів. Якщо ж буде сильний вітер, радіус бачення зменшується. Але завдяки програмі, — розробленій спеціально з розрахунку потреб лісгоспу, — яка пов’язана з іншими камерами спостереження із сусідніх лісництв — є можливість точного визначення місця займання. 
Для явненських лісівників — система нова, але, кажуть, не складна, — і обіцяють за тиждень-другий практичних навичок досконало її опанувати.
Крім того, у лісництві, як і годиться, є й пожежна станція, оснащена повним комплектом —  згідно нормативу. У пункті зосередження пожежного інвентарю знаходяться первинні засоби пожежогасіння. У першу чергу — запас паливно-мастильних матеріалів — резерв пального, а ще штикові лопати, граблі, ранцеві оприскувачі, 160 погонних метрів пожежного рукава до пожежного автомобіля, бензопили, запалювальні апарати і паяльні лампи, вогнегасники, спецодяг і взуття, малі ємкості для води, кружки. Збереглися, за старими нормативами і пилки поперечні і сокири. Ну і головне — пожежний автомобіль і велика бочка, додаткова ємкість з водою.
За останні два роки лісових пожеж в держлісфонді виявлено не було. Але завдяки вежам із камерами відеоспостереження своєчасно виявлялися спалахи на полях, що поблизу лісу. Туди направлялися працівники лісгоспу та лісові пожежні автомобілі і приймалися необхідні міри, щоб цей вогонь не перейшов у ліс.
Нове придбання для лісгоспу коштувало близько 400 тис. грн. Це, каже лісничий, кошти значні, втім, якщо бодай в думках представити, які можуть бути збитки від лісових пожеж, то затрати — себе оправдовують!
 
Альона ДЕНИСЮК
Фото автора