Завантаження сторінки: Охорона і захист лісу...

Захист лісу

Захист лісів від шкідників та хвороб – важливий напрямок лісогосподарської діяльності. В лісогосподарській діяльності проведення своєчасних заходів з попередження розвитку небезпечних хвороб та масового розмноження шкідників лісу забезпечують охорону та покращення якісного складу лісових насаджень.
Відповідно до санітарного огляду лісів 38 тис. га лісових насаджень пошкоджені шкідниками та хворобами лісу. Для приведення лісів до належного санітарного стану в пошкоджених насадженнях проводяться заходи з поліпшення санітарного стану лісів, шляхом вирубування пошкодженої деревини.

Охорона лісу

Проблема охорони лісів від пожеж – одна з найбільш складних, які вирішуються працівниками лісового господарства всієї України і в Житомирській області зокрема.
Значне підвищення пожежної небезпеки в лісах зумовлюється стрімким зростанням відвідуваності населенням лісових масивів. Для підвищення рівня пожежної безпеки потрібно проводити роз’яснювальну роботу серед населення по питаннях збереження лісів і дотримання встановлених норм і правил пожежної безпеки в лісах, правильно організовувати використання лісів для масового відпочинку населення в цілях зменшення неорганізованого припливу людей в ліс підвищуючи пожежну безпеку, а також проводити міроприємства по посиленню протипожежної охорони в місцях масового відпочинку.
Згідно з діючим законодавством порушення «Правил пожежної безпеки в лісах», а також знищення або пошкодження лісу в результаті підпалу, або необережного поводження з вогнем відносяться до лісопорушення. Винні в порушенні «Правил пожежної безпеки в лісах» підлягають штрафу, що накладається в адміністративному порядку. Якщо порушення цих правил несе за собою знищення або пошкодження лісу, винуватці притягаються до адміністративної відповідальності і крім цього несуть матеріальну відповідальність в розмірі відшкодування вартості нанесеної шкоди лісовому господарству. Безумовно виконується розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації від 13.04.2018 року №138 «Про  заходи щодо запобігання виникненню лісових пожеж та дотримання вимог Правил пожежної безпеки в лісах області на 2018-2022 роки"
На виконання розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації від 18.02.2020 № 127 «Про посилення державного контролю за збереженням лісових ресурсів» у державних лісогосподарських підприємствах Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства створено 20 рейдових бригад, крім того, 125 рейдових бригад здійснюють охорону лісів у лісництвах. Для проведення лісоохоронних заходів використовуються автомобілі з високою прохідністю, динамічними (швидкісними) властивостями і надійністю, на яких забезпечено безперебійну роботу GPS-трекерів.  Моніторинг роботи рейдових бригад здійснюється за допомогою Системи моніторингу руху транспортних засобів в Управлінні. Рейдові бригади забезпечено засобами фото- та відеофіксації. Рейдові бригади забезпечено засобами захисту,  відеореєстраторами, відеокамерами, сучасними радіостанціями. Державну лісову охорону в Ушомирському лісництві ДП «Коростенське ЛМГ» та Літківському лісництві ДП «Лугинський лісгосп» забезпечено персональними GPS-трекерами в кількості відповідно 8 та 5 одиниць (протягом 2021 у цих лісництвах не допущено жодного випадку незаконних рубок). У 2021 для рейдової роботи придбано 188 мотоциклів (всього використовується 216 мотоциклів) та 11 нових автомобілів. Всього в охороні лісів державних лісогосподарських підприємств, що координуються Управлінням, бере участь 1787 осіб державної лісової охорони.
Рейдовими бригадами державних лісогосподарських підприємств у 2021 проведено 3,3  тис. рейдів, до адміністративної відповідальності притягнуто 707 осіб на загальну суму штрафів 274,1 тис.грн., в тому числі за незаконні рубання дерев (ст.65 КУпАП) 87 осіб на суму штрафу 45,6 тис.грн. та інші статті, що входять до повноважень державної лісової охорони і визначені статтею 241 КУпАП,  - 620 осіб на суму 228,5 тис.грн.
Державною лісовою охороною у 2021  виявлено 125 випадків незаконних рубань дерев, об’єм незаконно заготовленої деревини становить 503 куб.м, розмір шкоди, заподіяної лісу, складає 3604,0 тис.грн. З лісопорушників до місцевих бюджетів стягнуто 353 тис.грн. 37 справ на суму заподіяної шкоди 3239,9 тис.грн. передано до правоохоронних органів (відділень та відділів поліції ГУНПУ у Житомирській області), відкрито 24 кримінальних проваджень.
Про рух справ щодо незаконних рубань читайте у розділі «Громадянам».