Завантаження сторінки: Охорона і захист лісу...

Захист лісу

Захист лісів від шкідників та хвороб – важливий напрямок лісогосподарської діяльності. В лісогосподарській діяльності проведення своєчасних заходів з попередження розвитку небезпечних хвороб та масового розмноження шкідників лісу забезпечують охорону та покращення якісного складу лісових насаджень.
Відповідно до санітарного огляду лісів 38 тис. га лісових насаджень пошкоджені шкідниками та хворобами лісу. Для приведення лісів до належного санітарного стану в пошкоджених насадженнях проводяться заходи з поліпшення санітарного стану лісів, шляхом вирубування пошкодженої деревини.

Охорона лісу

Проблема охорони лісів від пожеж – одна з найбільш складних, які вирішуються працівниками лісового господарства всієї України і в Житомирській області зокрема.
Значне підвищення пожежної небезпеки в лісах зумовлюється стрімким зростанням відвідуваності населенням лісових масивів. Для підвищення рівня пожежної безпеки потрібно проводити роз’яснювальну роботу серед населення по питаннях збереження лісів і дотримання встановлених норм і правил пожежної безпеки в лісах, правильно організовувати використання лісів для масового відпочинку населення в цілях зменшення неорганізованого припливу людей в ліс підвищуючи пожежну безпеку, а також проводити міроприємства по посиленню протипожежної охорони в місцях масового відпочинку.
Згідно з діючим законодавством порушення «Правил пожежної безпеки в лісах», а також знищення або пошкодження лісу в результаті підпалу, або необережного поводження з вогнем відносяться до лісопорушення. Винні в порушенні «Правил пожежної безпеки в лісах» підлягають штрафу, що накладається в адміністративному порядку. Якщо порушення цих правил несе за собою знищення або пошкодження лісу, винуватці притягаються до адміністративної відповідальності і крім цього несуть матеріальну відповідальність в розмірі відшкодування вартості нанесеної шкоди лісовому господарству. Безумовно виконується розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації від 13.04.2018 року №138 «Про  заходи щодо запобігання виникненню лісових пожеж та дотримання вимог Правил пожежної безпеки в лісах області на 2018-2022 роки"
На виконання розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації від 18.02.2020 № 127 «Про посилення державного контролю за збереженням лісових ресурсів» у державних лісогосподарських підприємствах Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства створено 128 рейдових бригад. Для проведення лісоохоронних заходів використовується 47 рейдових автомобілів, на яких встановлено GPS-трекери. Моніторинг роботи рейдових бригад здійснюється за допомогою Системи моніторингу руху транспортних засобів в Управлінні. Рейдові бригади забезпечено засобами фото- та відеофіксації. У користуванні працівників державної лісової охорони перебуває 49 відеореєстраторів, 27 відеокамер, 104 сучасних радіостанцій. Державну лісову охорону в Ушомирському лісництві ДП «Коростенське ЛМГ» та Літківському лісництві ДП «Лугинський лісгосп» забезпечено персональними GPS-трекерами в кількості відповідно 8 та 5 одиниць (протягом 2020 у цих лісництвах не допущено жодного випадку незаконних рубок). У 2020 для рейдової роботи придбано 17 мотоциклів та 14 автомобілів. Всього в охороні лісів державних лісогосподарських підприємств, що координуються Управлінням, бере участь 1787 осіб державної лісової охорони.
Рейдовими бригадами державних лісогосподарських підприємств у 2020 проведено 4,2 тис. рейдів, до адміністративної відповідальності притягнуто 218 осіб на загальну суму штрафів 94,8 тис.грн., в тому числі за незаконні рубання дерев (ст.65 КУпАП) 90 осіб на суму штрафу 47,5 тис.грн. та інші статті, що входять до повноважень державної лісової охорони і визначені статтею 241 КУпАП,  - 128 осіб на суму 47,3 тис.грн. 
Державною лісовою охороною у 2020  виявлено 221 випадок незаконних рубань дерев, об’єм незаконно заготовленої деревини становить 1872 куб.м, розмір шкоди, заподіяної лісу, складає 12685,7 тис.грн. Лісопорушниками до місцевих бюджетів  добровільно сплачено 306,4 тис.грн. 120 справ на суму заподіяної шкоди 12379,3 тис.грн. передано до правоохоронних органів (відділень та відділів поліції ГУНПУ у Житомирській області), відкрито 65 кримінальних проваджень. До судів передано 10 справ, розглянуто судами 5, із них 3 на користь державі. Про рух справ щодо незаконних рубань читайте у розділі «Громадянам».